Németország Közép-Európában fekszik. Északon az Északi-tenger, Dánia és a Balti-tenger, keleten Lengyelország és Csehország, délen Ausztria és Svájc, nyugaton pedig Franciaország, Luxemburg, Belgium és Hollandia határolja. Nyugat-Németország az Európai Unió egyik alapító tagja volt. Fővárosa Berlin, jelentős nagyvárosok még München, Köln, Hamburg, Frankfurt am Main és Stuttgart. 357 021 km² területével Európa hatodik legnagyobb területű, 82 431 390 lakosával Európa második legnépesebb országa.
Németország három nagy földrajzi tájegysége az Északnémet-alföld, a Német-középhegység és az Alpok az Előalpokkal.
Németország hat legjelentősebb (közvetlenül valamelyik tengerbe ömlő) folyója teljes hosszúságuk sorrendjében a Duna, a Rajna, az Elba, az Odera, a Weser és az Ems.
Németország legnagyobb tavai a Boden-tó (536 km², ebből 306 km² tartozik Németország Baden-Württemberg tartományához, 171 km² Svájchoz és 59 km² Ausztriához), a Müritz (Mecklenburg–Elő-Pomeránia, 117 km²), a Chiemsee (Bajorország, 80 km²), a Schwerini-tó (Mecklenburg–Elő-Pomeránia, 61,5 km²) és a Starnbergi-tó (Bajorország, 56 km²).
Németország az északi mérsékelt éghajlati övben fekszik. A Golf-áramlat melegíti. Az éghajlat az Északi-tengerhez közeli vidékeken nedves óceáni. Vagyis csapadék egész évben előfordul, bár a nyár a legcsapadékosabb. A tél enyhe, a nyár hűvös. Kelet felé egyre kontinentálisabb jellegű, vagyis a tél hidegebb, a nyár melegebb, a csapadék eloszlása egyre egyenetlenebb, hosszú száraz időszakok alakulhatnak ki. A folyók vízállása tavasszal, hóolvadáskor a legmagasabb, a hirtelen olvadás súlyos árvizet is okozhat.
Németország eredeti növénytakarója szinte mindenütt erdő volt. A hegyvidéki területeken és az északi homokos felszíneken különféle fenyvesek nőttek, máshol vegyes erdők. Ma is erdő a terület 31%-a. Az újabban folyó újraerdősítés következtében nő a fenyvesek aránya.
Állatvilága jellegzetes közép-európai: szarvas, őz, vaddisznó, róka, nyúl a vadászok zsákmánya. A madarak vándorlásának útvonalába esik, tavasszal és ősszel sok olyan madár repül itt át, amelyik nem Németországban fészkel.
Manapság a terület 33%-a áll mezőgazdasági művelés alatt. A Germán-alföld hűvösebb északi tájain az állattenyésztés a mezőgazdaság vezető ágazata. A réteken, legelőkön tejelő szarvasmarhát tartanak. A szántókon takarmánynövényeket, rozsot és burgonyát termesztenek. A déli országrész melegebb, lösszel borított vidékein búzát, cukorrépát, kukoricát termelnek és sertést tenyésztenek.
Forrás: Wikipédia
Néhány adat és érdekesség németül:):
Der längste Fluss Deutschlands ist der Rhein, der deutsche Stromabschnitt hat eine Länge von 865 km. Die älteste Brücke, fertiggestellt im Jahre 1147, ist die Steinerne Brücke in Regensburg. Die meisten Brücken in Europa kann Hamburg vorweisen, bisher sind es 2700.
Die älteste Stadt ist Worms (Rheinland-Pfalz), um 60 v.Chr. gegründet. Die größte Stadt ist Berlin mit 3,4 Millionen Einwohnern.
Der älteste Baum in Deutschland ist eine Eibe, sie steht im Allgaäu (Bayern) ihr Alter wird auf etwa 4000 Jahre geschätzt.
Egy kis segítség
r Stromabschnitt (-(e)s, -e) – folyamszakasz
fertigstellen (-te, h.-t) – elkészít
vorweisen (-ie, h.-ie) – bemutat, felmutat