Apró trükkök (nyelv)tanuláshoz

Apró trükkök (nyelv)tanuláshoz
publikálva: 2018. July 3.
 

Nézzünk meg néhány apró trükköt, amelyekkel a tanulás hatékonyságát fokozhatjuk. Tényleg apróságok, de ha odafigyelsz rájuk, sokat segíthetnek. Viel Spaß!

Először is legyen egy kialakított tanulóhelyed. Legjobb, ha külön szoba, ahol egyedül lehetsz, de ha ez nem megoldható, akkor elég egy tanulósarok is. Talán a legfontosabb elem az asztal. Jól kell megválasztani a magasságát, hogy kényelmes legyen és elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy elférjen rajta minden, amire szükséged van a tanuláshoz. Természetesen a szék magassága sem hagyható figyelmen kívül.

Ügyelj a világításra is, mert elég fény nélkül hamarabb elfárad a szemed. Az a legjobb, ha ablak közelében van a tanulóasztalod, mert akkor napközben természetes fényt kap, ami sokkal jobb a szemnek. Jó, ha azt is tudod, hogy a jobbról (balkezeseknél balról) és a hátulról ferdén jövő fény zavaró, mert ilyenkor vagy a kéz, vagy az egész felsőtest árnyékot vet a papírra.

Ha módod van rá, arra is ügyelj, hogy ne pont az ablakkal szemben ülj és ne legyen tele a környezeted mindenféle színes képekkel. Ezek ugyan időről-időre alávaló és galád módon képesek arra, hogy eltereljék a figyelmedet. Mert lássuk be, mennyivel kellemessebb elfoglaltság az udvaron csivitelő és a porban fürdő verebek társasági életét megfigyelni, mint német feladatokat megoldani, bármilyen jók is legyenek azok smiley.

Azt már biztos Te is tapasztaltad, hogy egy kiadós étkezés után mennyire el tudsz álmosodni. Ami nem is csoda, hiszen ilyenkor az emésztés elősegítésére igen sok vér áramlik az emésztőrendszerbe a test minden részéből. Nem kivétel ez alól az agyunk sem. Étkezés után nem szerencsés tehát leülni tanulni, mert nehezebben fog menni. Nem jobb azonban az éhség sem. Ilyenkor a korgó gyomor nem engedi, hogy a tanulásra koncentrálj, elvonja a figyelmedet.

Ennek elkerlülésére pucolj meg két-három répát, karalábét, almát, vágd vékony szeletkre, vagy vigyél be magaddal a tanulósarokba almát. narancsot, bármilyen idénygyümölcsöt, és ha úgy érzed, éhes vagy, nassolj egy kicsit. Amit még mindenképpen készíts be, az egy pohár és nagy adag innivaló. Ugyanis a szomjúság is okozhat koncentrációs zavarokat. A nagy adag pedig azért kell, hogy ne 10-15 percenként kelljen kimenned a konyhába innivalóért, mert az annyiszor fog kizökkenteni a tanulásból.

Fontos még a hőmérséklet is. Akár ha fázunk, akár ha melegünk van, nem tudunk rendesen figyelni. Azt is tudjuk mindannyian, hogy az agy megfelelő működéséhez elengedhetetlen az oxigén, ezért mindig gondoskodjunk a szellőztetésről, hogy friss legyen a levegő. Így is előfordulhat, hogy fáradtnak érzed magad, de semmi baj, kelj fel a székről, végezz néhány fej-, kar- és törszkörzést, guggolj le párszor és sétálj le-fel a szobában egy-két percet. Érezni fogod, ahogy megint megindul a vérkeringésed. Ezáltal az agyad is több oxigéndús vérhez jut, tehát ismét jobban fog menni a tanulás.

A tanulás időpontjának kiválasztására nem nagyon tudok tanácsot adni. Alapjában véve minden napszak megfelelő lehet. Nyilván reggel sokkal fogékonyabb az agyunk, de nehéz lehet megoldani, hogy tanulással kezdjük a napot. Az egyéni különbségek is igen jelentősek a tekintetben, hogy kinek melyik időpont a legmegfelelőbb. Egy általános szabályt tudok mondani, arra ügyeljünk, hogy ne rögtön munka, vagy valamilyen más szellemi megterhelés után lássunk neki. Hagyjunk 20-30 perc pihenőt, hogy az agyunk is egy kis lélegzethez jusson.

 

A rendszeresség jótékony hatása

Visszalépés az előző oldalra...