Hogyan tanulj a NÉMETREVALÓVAL?

Hogyan tanulj a NÉMETREVALÓVAL?
publikálva: 2018. June 18.
 

A NÉMETREVALÓ oldal körülbelül 30 év nyelvtanulás és 20 év nyelvtanítás tapasztalatait próbálja meg átadni. Azért készült, hogy Neked már ne kelljen elkövetned az én hibáimat :). Nem akarlak vele hosszasan untatni, ezért csak néhány mondatban foglalom össze a lényeget. Elöljáróban még annyit, hogy nem csak a német nyelvet, hanem az önálló tanulás képességét is szeretném, ha elsajátítanád. A tananyagot ennek szellemében állítottam össze. Mert akkor számodra semmiféle korlátja nem lesz a német (vagy bármely más nyelv) megtanulásának. Senkire és semmire nem lesz szükséged. Ráadásul egy filléredbe nem kerül. Egy számítógép vagy laptop (bocsi, de nem hiszek a „buszon megtanulok öt szót”-módszerekben, a tanuláshoz koncentráció kell), wifi és Te. Ugye milyen egyszerű :)? Na, jó, de addig még van egy kis dolgunk :).

Szóval, a magam és mások bőrén is azt tapasztaltam, hogy két probléma  van a nyelvtanulással: a nyelvtan és a szavak :). Nem szeretünk bonyolult nyelvtani magyarázatokat értelmezni, és legalább ugyanennyire nem kedveljük, amikor ülni kell a csíkos vagy kockás füzet fölött és szavakat biflázni. De akkor mit lehet tenni? GYAKOROLNI. GYAKOROLNI. És megint csak GYAKOROLNI.

Ezek vezéreltek a Németrevaló megalkotásánál. Van nyelvtan, mert nem lehet megúszni. De nincs vele más tennivalód, mint egyszer-kétszer elolvasni, hogy legyen mibe kapaszkodni. A szabályokat szó szerint megtanulni tilos :)! Majd a feladatokkal begyakorlod őket, szerkezetekként rögzülnek, amelyeket kellő gyakorlással készségszinten tudsz használni. De gyakorolni muszáj! Javaslom, hogy néhány feladat elvégzése után, térj vissza a nyelvtani anyag leírásához. Könnyedén fogod tudni értelmezni őket.(Még egy dologban nem hiszek :), az pedig az előre gyártott panelmondatok bemagolása. Sokkal inkább a szerkezetek, amelyeknek az elemeit cserélgetve, értelmes mondatokat tudunk alkotni. Ezt a gondolkodásmódot/módszert is megtanuljuk :).)

Na, és a szavak :). Szavakat is legkönnyebben úgy tanulunk, ha használjuk őket, ha van mihez kötni őket, mert így nyernek értelmet, és így rögzülnek legkönnyebben a memóriánkban. (Erről bővebben a blog „Hogyan tanulj felnőttként nyelveket?” részében olvashatsz, sok más tanulást segítő tipp mellett.) Ehhez megint csak nincs másra szükség, mint GYAKORLÁSRA.

Ezért van az, hogy a Németrevalón a legnagyobb hangsúlyt a feladatok kapják. Van belőlük bőven, hogy tényleg mindent megtanulhass. Nyelvtant és szavakat egyaránt. Egy dolgot nem ígérek, hogy egyik-napról a másikra megtanulsz németül. Nem hiszek a csodamódszerekben. Ha léteznének ilyenek, már mindenki úgy tanulna és folyékonyan beszélne húsz nyelven. Az időt rá kell szánnod. És ezt csak te tudod megtenni.

Nyelvtan és szavak kipipálva. Most már csak egy bökkenő van, méghozzá az, hogy nyelvet azért tanulunk, hogy beszéljünk. Hogy lesz ebből beszéd? Úgy, hogy minden feladat KÖTELEZŐ része, hogy amikor készen vagy, akkor hangosan felolvasod a kijavított feladatot, hogy szokd a saját hangod idegen nyelven. Először nagyon furcsa lesz. De ezzel az apró trükkel csodákra leszel képes.

Ezt a részt itt nem győzöm eléggé hangsúlyozni. Ha nem olvasod fel az elkészült feladatokat hangosan, akkor inkább még most fordulj vissza. Enélkül nem fog menni. Tényleg nagyon fontos. Ugyanis az agyunk más része dolgozik akkor, amikor valamit csak magunkban elolvasunk, és más, amikor hangosan kimondjuk. Nekünk pedig ezt a részt kell aktiválni. Ez ugyanolyan, mint amikor valaki maratonra készül. Mit csinál? Edz. Edzi az izmait. Neked is ez a dolgod. Edzd az agyadnak azt a részét, ami az idegen nyelvű beszédhez kell.

Még egy nagyon fontos dolog ezzel kapcsolatban. A „hangosan felolvasod” azt jelenti, hogy tényleg hangosan, érthetően. A magad elé motyogás nem minősül érthető beszédnek :).

A szavak kiejtésének megtanulását az olvasmányok hanganyaga és a szótár segíti. A szótárról bővebben is olvashatsz. A lényeg, hogy minden szót (alakjaival együtt) meghallgathatsz, mindig van egy példamondat (szintén hanganyaggal) és általában egy szólás, kifejezés vagy esetleg nyelvtörő is. Itt is erősen javaslom, hogy miután meghallgattad a szavakat, mondatokat, mondd is ki őket.

Igyekeztem az egész anyagot úgy összeállítani, hogy mindig tudd, ott vagyok Veled és fogom a kezed :).

Akkor térjünk rál a lényegre :).

Hogyan HASZNÁLD a Németrevalót?

A leckékben található sorrend csak javaslat. Úgy dolgozod fel az egyes anyagokat, ahogyan szeretnéd, nincs erős kötöttség. Annyit talán érdemes betartani, hogy először foglalkozol az olvasmánnyal, aztán átfutod a nyelvtani anyagokat, majd pedig jöhet a lényeg, a GYAKORLÁS. Egy leckével akkor végeztél, ha 90%-os biztonsággal, jól oldod meg a feladatokat. Ha elsőre nem megy, az egyáltalán nem baj, akkor próbáld meg még egyszer. Ha már nagyon unod, egy leckét tovább mehetsz, de ígérd meg magadnak, hogy utána visszatérsz, és ami nem ment, újra próbálod. Már csak azért is, mert az eltelt idővel üllepednek a megtanult dolgok, és újabb gyakorlással nagyon jól rögzítheted őket. Ja, és egyébként minden leckébe beépítettem a korábbi anyagok ismétlését is, úgyhogy nem úszod meg semmiképp :).

Ne felejtsd el, GYAKORLÁS TESZI A NÉMET TUDÁST is :).

A leckék felépítése

Olvasmány (a hetedik leckétől)

Mindig egy szöveggel kezdünk. Ez van, hogy párbeszéd, van, hogy klasszikus olvasmány. Két okból: az egyik,  hogy bővítsük a szókincsed, ezért szépen végigvesszük a hétköznapi élet témaköreit hőseink történetei alapján. A másik ok: hogy legyen szövegünk, amin a nyelvtani jelenségeket megnézhetjük, gyakorolhatjuk.

Teendőd az olvasmánnyal: mindenképpen azzal kezd, hogy meghallgatod. Ha lehet, akkor inkább többször, mint egyszer. Ezután olvasd el a szöveget és próbáld megérteni. Ez nyilván az elején kicsit döcögősebben megy majd, de kellő GYAKORLÁSSAL hamar belejössz. Minél előrébb jársz a tanulásban, annál nagyobb lesz a szókincsed, fejedben-füledben lesz a nyelv szerkezete, dallama (na,  jó ez utóbbi a német nyelv esetén költői túlzás, de azért hidd el, hogy a németnek is van dallama, de logikája biztosan :) ). Egyre több mindent fogsz megérteni már hallás alapján is. Olvasás alapján pedig még inkább, mert az mindig egyszerűbb.

Szóval, meghallgattad (többször), elolvastad, most hallgasd és olvasd egyszerre, majd hallgasd meg darabonként (a lejátszót meg tudod állítani) és rögtön utána olvasd is fel. Ha már nagyon megy, önállóan is felolvashatod a szöveget. Hangosan.

Ha gondod van a megértéssel, a lecke végén megtalálod a magyar fordítást.

A meghallgatások és olvasások között tarthatsz szünetet is. Csinálhatod azt is, hogy mondjuk kétszer meghallgatod az olvasmányt, aztán elolvasol egy nyelvtani magyarázatot, megint meghallgatod az olvasmányt, és így tovább. Az sem fontos, hogy mindez egy napon történjen. Sőt, kimondottan jót tesz a tanulásodnak, ha egy kicsit hagyod üllepedni a dolgokat. Meg persze az egész annak is függvénye, hogy mennyi időt tudsz NAPONTA a tanulásra szánni.

Szókincs

Itt találod a teljes leckéhez, tehát nem csak az olvasmányhoz, hanem a feladatokhoz kapcsolódó szavakat, kifejezéseket összegyűjtve. Erről egy külön poszt fog szólni hamarosan. A lényeg, hogy mindig szerepel a szó és a megtanulandó alakok, egy példamondat, és ha van, akkor állandósult kifejezés, szólás vagy akár egy nyelvtörő, amelyben az adott szó szerepel. Hogy tényleg hatékony legyen, mindet meg is hallgathatod. Ha van valami különlegessége a szónak, akkor egy magyarázat formájába azt is megtalálod. Illetve gondoltam arra is, hogy ha Te is az emberek azon nagy csoportjához tartozol, akik vizuális típusok, akkor a kép is segíti az új szó megjegyzését.

Nyelvtani anyagok

Mint már a bevezetőben említettem, a nyelvtani anyagokat szigorúan tilos szóról szóra megtanulni, ugyanis semmi értelme nincs, felesleges időtöltés. Megúszni azért nem lehet, mert muszáj, hogy „egy nyelvet” beszéljünk, különben nem tudok segíteni neked. Lesznek nyelvtani fogalmak is, amelyekre azért van szükség, hogy tudd, miről beszélek. Meg hátha most kapsz kedvet, hogy egy kicsit elmerülj a nyelvészet meseszép és izgalmas világában :).

Teendő: olvasd el az egyes nyelvtani anyagokat egyszer-kétszer. Aztán oldj meg hozzá feladatokat, majd olvasd el még egyszer a magyarázatot. Már sokkal érthetőbb lesz. Végül jöhet a többi feladat. Azt is megteheted, hogy az olvasmány feldolgozását szakítod meg egy-egy nyelvtani rész áttanulmányozásával. Az egyetlen fontos dolog, hogy miután oldottál meg feladatot, olvasd át még egyszer a nyelvtant. Nem hosszú egyik sem, ígérem :).

Azt, hogy egyszerre egy nyelvtant olvasol-e el, vagy mindet, ezt rád bízom. Mindkét megoldás működik. Leckével akkor menj tovább, ha már a feladatokat jó eredménnyel meg tudod oldani.

Az egy leckén belül található nyelvtani anyagoknál javaslom, hogy tartsd be a sorrendet, mert ritkán ugyan, de előfordul, hogy egymásra épülnek, így egy későbbi esetleg nem lesz érthető az előtte szereplő ismerete nélkül. A leckék esetében pedig szigorúan egymásra épülnek a dolgok, tehát tényleg akkor menj tovább, ha biztosnak érzed a tudásod. De a szerencse az, hogy bármikor visszatérhetsz a korábbi leckék magyarázataihoz, ha esetleg valami nem tiszta :).

A nyelvtani magyarázatok alatt találsz néha szószedeteket is, amelyek szorosan az olvasmányhoz kapcsolódnak. Ezek tartalma mindig benne van a szótárban is, itt azért szerepelnek, hogy meg legyenek egy helyen.

Még egy dologgal találkozhatsz a nyelvtani magyarázatok között. Folyamatosan bevezetlek az egynyelvű szótárak használatába. Nagyon fontosnak tartom, hogy ezt megtanuld, mert ahhoz, hogy később önállóan (igen: önállóan!) tudj tanulni, ez elengedhetetlen.

Feladatok

Elérkeztünk a legfontosabb részhez. Igyekeztem minden leckéhez a lehető legtöbb feladatot kitalálni. Az elején ez  még nem túl sok, de ha belenézel a későbbi leckékbe, látod, hogy rohamosan növekszik a számuk.

Teendőd: oldd meg a feladatokat :).

Viccet félre téve, tényleg csináld őket. Az első feladatok általában a szótanulást segítik, aztán jönnek a „nyelvtani” feladatok, a sor végén pedig azok, amelyekkel a lecke szókincsét tudod elsajátítani, gyakorolni.

A feladatok leírását mindig két nyelven – magyarul és németül – adom meg, hogy abból is tanulhass. Illetve, ahol szükséges, mindig van egy példa, hogy hogyan is fogj neki a megoldásnak. Mivel online, tehát egy programban futó tananyagról van szó, ne fejejtsd el kérlek, hogy sajnos vannak technikai korlátaink. Ha azt írom, hogy nagybetűvel, akkor azt, légy szíves, nagy betűvel írd, különben a feladat ellenőrzésekor a megoldásod hibás lesz. És nem szeretném, ha emiatt elkeserednél J Általában véve fontos a leírások szem előtt tartása. Szintén abból fakadóan, hogy egy program fut a háttérben, azoknál a feladatoknál,  ahol pontszámot is kapsz az ellenőrzés végén, akár egy plusz szóköz is hibát okozhat. Nem beszélve az írásjelekről. Meg mivel német nyelvről van szó, a kisbetű-nagybetű is számít :).

Ha készen vagy egy feladattal, nyomd meg a „Feladat ellenőrzése” gombot, és máris láthatod a helyes megoldást, illetve, ahol megoldható volt ott egy pontszámos értékelést is. Ahogy haladunk előre a tanulásban, lesz néha egy-egy olyan, ún. „szabadszöveges”, kreatív feladat is, ahol nincs megoldás. De addigra már azokkal is boldogulsz. Alapszabály azonban, hogy a feladatok kb. 95%-nál mindig ott van a helyes megoldás, hogy tanulhass az esetleges hibákból. Meg az elején van még egy extra segítség is, de ezt nem árulom el, legyen meglepetés :).

A feladattípusok sokfélék, hogy ne váljon a tanulás unalmassá. Biztosan lesznek kedvenceid, és olyanok is, amelyeket kevésbé szeretsz majd. Arra kérlek, hogy azért azokat is csináld meg. Kellenek. Az is lehet, hogy nem érted majd, erre meg mi szükség van. Ez teljesen természetes. Mondjuk, amikor a sokadik szó elválasztását írod le, gondolj arra, hogy nem feltétlen az elválasztást gyakorlod. Az a feladat nem véletlenül van ott. De ez a nyelvtanítás módszertanához tartozik, azzal meg nem szeretnélek terhelni, hiszen nem azért vagy itt. Annyit kérek, hogy bízz bennem :), szorítsd össze a fogad, és csináld meg. (Jó, nyilván, ha néha-néha egy-egy feladat kimarad, attól még nem dől össze a világ, van helyette egy csomó másik.)

Szintén technikai okai vannak, hogy egyelőre a Németrevaló szerverén nem tárolódnak a megoldásaid (fejlesztés alatt, de még eltart egy kis ideig). Így azt neked kell megjegyezned, hogy mit oldottál már meg, és mit nem. Ebben persze benne van az is, hogy nem baj, ha egy feladat többször előkerül :).

Hamarosan jövök egy újabb írással arról, hogy konkrétan milyen feladattípusokat találsz, de szerintem magadtól is rájössz.

Akkor már csak egy dolog van hátra, hogy eredményes tanulást kívánjak Neked :) És ahogy mondani szoktam:

Viel Spaß! smiley

Visszalépés az előző oldalra...